Sméagol alias Glum

Lidožrout a bývalý hobit. Pocházel z kmene Států a kdysi se jmenoval Sméagol. Narodil se nedaleko Kosatcových polí v údolí Anduiny.
V roce 2463 Třetího věku našel Sméagolův bratranec Déagol při rybolovu Jeden prsten a Sméagol jej kvůli němu ihned zavraždil. Moc Prstenu prodloužila Sméagolovi život, ale změnila ho k nepoznání. OD té doby se mu říkalo Glum kvůli ošklivým hrdelním zvukům, jež vydával, když se pokoušel mluvit. Stal se lidožroutem, vyhýbal se světlu a žil vražeděním a požíraním nečistého masa. Nejlíp mu bylo v temných tůních hluboko v jeskyních. Jeho kůže olysala, zčernala a byla studeně lepkavá, jeho tělo vychrtlo. Hlavu měl bezmasou a oči vypouklé jako ryba. Zuby se mu prodloužily jako skřetí tesáky a hobití chodidla se rozšířila a vznikly na nich blány. Skoro pět století se skrýval ve slujích pod Mlžnými horami.
V roce 2941 došlo k osudné návštěvě Bilba Pytlíka v této sluji a Glum o Jeden prsten přišel.
V roce 3019 Glum konečně dostihl Froda Pytlíka, nového nositele Prstenu, ale přes všechny své snahy ho nedokázal přemoci. Nača se téměř zdálo, že Frodo Gluma zkrotil, ale Glum byl živ zradou. A tak v posledním okamžiku, kdy moc Prstenu přemohla na Hoře osudu i dobrého Froda, Glum se na něho vrhl, sebral své zlé síly, dobyl Prsten tím, že Frodovi uhryzl prst, ale v okamžiku vítězství se se svou drahocenností zřítil do ohnivých útrob Země.