Finrod Felagund

Elfský král Nargothrondu. Narodil se za hvězných věku v Eldamaru, byl synem noldorského knížete Finarfina actitelem vanyarské princezny Amarië.
Přestože se zprvu zdráhal, byl mezi Noldor, kteří pronásledovali Morgotha do Středozemě. V Beleriandu nejprve postavil elfskou věž na Tol Sirionu, ale později objevil síť podivuhodných utajených jeskyní u řeky Narogu a vybudoval sídlo Nrgothrond. Od té doby ho nazývali Finrod Felagund "pán jeskyní". Vládl největšímu noldorskému království ve Střeodzemi a jako první ze svého plemene se ujal smrtelných lidí.
Ve strašné Bitvě náhlého plamene v roce 455 Prvního věku Finroda zachránil před jistou smrtí Adan Barahir. Proto, když roku 466 přišel Barahirův syn Beren do Nargothrondu pro pomoc na své výpravě za silmarilem, Finrod cítil povinnost mu přispět. Pokusil se přemoci Saurona a vojsko vlkodavů obývající elfskou věž, kterou Finrod sám postavil na Tol Sirionu, tím, že Saurona vyzval na souboj v čaromocných písních. Byl však naneštěstí poražen a zajt. V žaláři ve veži byl nakonec zabit vlkodavem, když se pokoušel bránit Berena.